Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

Głównym „tematem” stomatologii zachowawczej jest próchnica. Zaawansowane stadium tej choroby prowadzi do obumarcia miazgi, co powoduje konieczność leczenia kanałowego, a nawet usunięcia zęba. Z tego powodu naszych pacjentów zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych – co najmniej raz na pół roku. Dzięki regularnym zabiegom profilaktycznym można cieszyć się długo nienagannym, zdrowym i pięknym uśmiechem. A jeśli nawet lekarz zauważy pierwsze zmiany próchnicowe, może podjąć bezbolesne i nieinwazyjne leczenie. Stomatologia zachowawcza kieruje się bowiem hipokratesową zasadą: „lepiej jest zapobiegać niż leczyć”.

Stomatologia zachowawcza lublin

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. W jej zakresie wykonujemy:

 • regularne badania kontrolne (przegląd zębów, zdjęcia rtg),
 • stomatologia prewencyjna, czyli profesjonalne oczyszczanie zębów poprzez usunięcie kamienia nazębnego i płytki nazębnej – wykonujemy w tym zakresie skaling z piaskowaniem zębów, polerowanie i fluoryzację (inaczej lakierowanie),
 • instruktaż higieny jamy ustnej w celu skorygowania nieprawidłowych nawyków w pielęgnacji zębów i jamy ustnej,
 • znoszenie nadwrażliwości,
 • leczenie zmian próchnicowych z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów światłoutwardzalnych z domieszką porcelany,
 • odbudowa zachowawcza zębów,
 • odbudowa z podniesieniem wysokości zwarcia,
 • leczenie problemu rozchwianych zębów poprzez unieruchomienie ich taśmą z włókna szklanego,
 • leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe – jest jednym z działów stomatologii zachowawczej,
 • laseroterapia – stomatologia zachowawcza korzysta zwłaszcza z jego właściwości biostymulacyjnych i sterylizacyjnych,
 • ozonoterapia – ozon wykorzystywany jest w leczeniu trudnych przypadków endodontycznych, posiada także właściwości dezynfekujące.

Leczenie próchnicy

Pierwszymi objawami rozwoju próchnicy jest wrażliwość zęba na ciepło i zimno oraz słodki i kwaśny smak. Rozwojowi zmian próchnicowych towarzyszą także zauważalne na zębach, niewielkie, białe plamki, przykry zapach z ust, krwawienie dziąseł oraz tkliwość chorego zęba na dotyk, np. podczas szczotkowania. Osoby, które odczuwają takie objawy, powinny jak najszybciej udać się do stomatologa. Pierwsze oznaki próchnicy można wyleczyć w sposób praktycznie bezbolesny i nieinwazyjny. Wykonujemy wtedy zabieg remineralizacji szkliwa, który polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu o dużej zawartości fluoru.

W przypadku, gdy na powierzchni zębów pojawią się ubytki próchnicze, wykonujemy tzw. borowanie i wypełnienie wysokiej jakości materiałem kompozytowym. Jeśli jednak pacjent zwleka z leczeniem, infekcja może przedostać się do miazgi zęba, a wtedy niezbędne jest leczenie kanałowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, nasi lekarze są w stanie wyleczyć większość zębów.

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Główną przyczyną rozwoju próchnicy są zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej i nieregularność w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Z tego względu pierwszy krokiem w zapobieganiu chorobie powinna być zmiana tych postaw. Ponadto należy pomyśleć także o właściwej diecie – bogatej w witaminy i minerały wpływające pozytywnie na zdrowie zębów. Zachęcamy natomiast do wykluczenia z niej produktów bogatych w cukry, które są pożywką dla bakterii próchnicotwórczych.

Diagnostyka próchnicy światłem laserowym
W diagnostyce próchnicy korzystamy z nowoczesnego urządzenia laserowego. Po oświetleniu nim zębów, w tkankach zmienionych próchnicowo zachodzi zjawisko fluorescencji. Światło lasera pozwala szybko rozpoznać próchnicę, zanim jeszcze pojawi się ubytek.

Cennik

Znieczulenie miejscowe

60 zł

Znieczulenie komputerowe THE WAND

80 zł

Wypełnienie kompozytowe

od 300 zł

Opatrunek

od 100 zł
z opracowaniem ubytku
250 zł

Szynowanie unieruchamiające rozchwianych zębów za pomocą taśmy z włókna szklanego

jedna przestrzeń międzyzębowa

300 zł

Znoszenie nadwrażliwości ( za każdy ząb)

70 zł

Badanie żywotności

50 zł
Opinie pacjentów

Dziękujemy za zaufanie

Skontaktuj się

Odezwiemy się do Ciebie

Skontaktuj się ze mną. Skontaktuję się z Tobą w celu
ustalenia terminu konsultacji!

   

  Numer projektu: RPLU.03.07.00-06-0071/20
  Tytuł projektu: „Wzrost konkurencyjności Beauty Dental Clinic Agnieszka Krawczyk”

   

  Celem projektu jest zakup sprzętu i oprogramowania do placówki stomatologicznej. Innowacyjny sprzęt i oprogramowanie CAD/CAM do ortodoncji ma pozwolić na wdrożenie innowacji. Efektem projektu będzie oferowanie nowej usługi.

   

  Planowana wartość projektu: 640 049,98 PLN.
  Wkład Funduszy Europejskich: 448 034,98 PLN.