Protetyka stomatologiczna
Utrata zęba jest problematyczna nie tylko ze względów estetycznych, ale także medycznych. Naszych pacjentów zawsze zachęcamy do jak najszybszego uzupełnienia braków zębowych, ponieważ ich pozostawienie przez dłuższy czas wpływa negatywnie na całą jamę ustną. Protetyka stomatologiczna dostarcza różnych możliwości odtworzenia funkcjonalności i estetyki uzębienia. Ponadto umożliwia także wprowadzenie korekty ich kształtu i koloru.
Spis treści
Rozwiń spis treściCzym zajmuje się protetyk?
Lekarz protetyk zajmuje się głównie uzupełnianiem braków zębowych z zastosowaniem prac protetycznych. Dotyczy to zarówno jednego zęba, kilku, jak i całości uzębienia (w przypadku bezzębia). Do tego typu specjalisty pacjent udaje się także w przypadku urazów mechanicznych, które doprowadziły do wybicia lub ukruszenia zęba. W tym ostatnim przypadku niezwykle ważna jest wczesna interwencja stomatologa – im wcześniej pacjent zgłosi się na leczenie tym większa szansa na ocalenie zęba.
Do lekarza protetyka coraz częściej pacjenci udają się w celu poprawy wyglądu zębów. Zabiegi z zakresu tej dziedziny stomatologii mogą sprawić, że zęby staną się bardziej harmonijne i o równomiernym kolorze. Przykładem takiego zabiegu są:
- Licówki – są to cienkie płatki porcelany mocowane na widocznej części uzębienia w celu zamaskowania lub skorygowania niedoskonałości takich jak kolor, kształt czy długość zęba. Wyróżniamy jeszcze licówki wykonane z materiału kompozytowego, czyli tzw. bonding.
- Korony – te rozwiązania protetyczne wykonane z porcelany lub ceramiki pokrywają zniszczony ząb, odbudowując go i wyrównując.
- Mosty – mocowane na stałe uzupełnienia protetyczne składające się z koron oraz przęsła. Jeden most może zastąpić nawet kilkanaście zębów. Wyróżniamy głównie mosty wykonane na metalu, na złocie, a także cyrkonowe oraz adhezyjne.
W naszej klinice każda praca protetyczna wykonywana jest z największą precyzją. Współpracujemy z uznanymi protetykami w Lublinie , co gwarantuje wysoką jakość usług.
Protezy zębowe – rodzaje
Wśród uzupełnień protetycznych istnieją także protezy, które dzielimy na stałe i ruchome. Protezy stałe, jak ich nazwa wskazuje, mocowane są w jamie ustnej na stałe, a zatem pacjent nie jest w stanie samodzielnie ich wyjąć. Drugi rodzaj, czyli protezy ruchome, są skonstruowane w taki sposób, aby pacjent mógł je samodzielnie zdjąć i założyć. Tego typu prace protetyczne można podzielić także na całkowite – uzupełniające cały łuk zębowy, czyli przeznaczone dla pacjentów z bezzębiem, oraz na protezy częściowe, uzupełniające kilka zębów.
Protezy szkieletowe
Są to uzupełnienia stosowane w przypadku utraty kilku zębów, posiadające elementy metalowe pokryte akrylem. Konstrukcja protezy utrzymuje się na metalowych klamrach, które obejmują zęby własne pacjenta, dzięki czemu utrzymuje się stabilnie na miejscu.
Protezy dziecięce
Stosowane w przypadku przedwczesnej utraty uzębienia u dzieci w okolicach wieku 2-6 lat. Braki zębowe w tym czasie najczęściej spowodowane są próchnicą lub urazami. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może powodować u dziecka wady wymowy (seplenienie) i problemy z funkcją żucia, dlatego należy je uzupełnić.
Protezy akrylowe
Najczęściej stosowane jako uzupełnienie całego łuku zębowego szczęki lub żuchwy. Ze względu na brak podparcia na zębach własnych pacjenta, kwalifikuje się ją jako protezę osiadającą. Cała powierzchnia takiej protezy przenosi obciążenia zgryzowe na powierzchnię śluzówki na której spoczywa.
Zalety protez zębowych
Największym plusem protez zębowych jest ich szybkość wykonania. W porównaniu do implantów ten sposób przywrócenia estetyki i funkcjonalności uzębienia jest dużo szybszy i mniej skomplikowany, gdyż leczenie implantologiczne trwa czasem nawet ponad pół roku. Znaczącą zaletą są także kwestie finansowe. Przykładowo w przypadku kilku braków zębowych most protetyczny będzie znacznie tańszą opcją niż wszczepienie implantów.
Cennik
Konsultacja
Uzupełnienie ruchome
Proteza szkieletowa
Proteza osiadająca akrylowa częściowa
Proteza całkowita (bezzębie)
Proteza natychmiastowa
Proteza dziecięca
Proteza akronowa
Szynoproteza
Pacjenci ubezpieczeni (NFZ): proteza częściowa osiadająca akrylowa oraz całkowita bezpłatna (szczegóły podczas badania).
Uzupełnienie stałe
Korona porcelanowa na podbudowie metalowej
Korona pełnoceramiczna
Inlay/Onlay porcelanowy
Inlay/Onlay kompozytowy
Korona tymczasowa
Korona kompozytowa CAD/CAM (skanowana)
Most porcelanowy (jeden punkt)
Wkład koronowo-korzeniowy
Licówki porcelanowe bez szlifowania