Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna

Utrata zęba jest problematyczna nie tylko ze względów estetycznych, ale także medycznych. Naszych pacjentów zawsze zachęcamy do jak najszybszego uzupełnienia braków zębowych, ponieważ ich pozostawienie przez dłuższy czas wpływa negatywnie na całą jamę ustną. Protetyka stomatologiczna dostarcza różnych możliwości odtworzenia funkcjonalności i estetyki uzębienia. Ponadto umożliwia także wprowadzenie korekty ich kształtu i koloru.

protetyka lublin

Czym zajmuje się protetyk?

Lekarz protetyk zajmuje się głównie uzupełnianiem braków zębowych z zastosowaniem prac protetycznych. Dotyczy to zarówno jednego zęba, kilku, jak i całości uzębienia (w przypadku bezzębia). Do tego typu specjalisty pacjent udaje się także w przypadku urazów mechanicznych, które doprowadziły do wybicia lub ukruszenia zęba. W tym ostatnim przypadku niezwykle ważna jest wczesna interwencja stomatologa – im wcześniej pacjent zgłosi się na leczenie tym większa szansa na ocalenie zęba.

Do lekarza protetyka coraz częściej pacjenci udają się w celu poprawy wyglądu zębów. Zabiegi z zakresu tej dziedziny stomatologii mogą sprawić, że zęby staną się bardziej harmonijne i o równomiernym kolorze. Przykładem takiego zabiegu są:

 • Licówki – są to cienkie płatki porcelany mocowane na widocznej części uzębienia w celu zamaskowania lub skorygowania niedoskonałości takich jak kolor, kształt czy długość zęba. Wyróżniamy jeszcze licówki wykonane z materiału kompozytowego, czyli tzw. bonding.
 • Korony – te rozwiązania protetyczne wykonane z porcelany lub ceramiki pokrywają zniszczony ząb, odbudowując go i wyrównując.
 • Mosty – mocowane na stałe uzupełnienia protetyczne składające się z koron oraz przęsła. Jeden most może zastąpić nawet kilkanaście zębów. Wyróżniamy głównie mosty wykonane na metalu, na złocie, a także cyrkonowe oraz adhezyjne.

W naszej klinice każda praca protetyczna wykonywana jest z największą precyzją. Współpracujemy z uznanymi protetykami w Lublinie , co gwarantuje wysoką jakość usług.

Protezy zębowe – rodzaje

Wśród uzupełnień protetycznych istnieją także protezy, które dzielimy na stałe i ruchome. Protezy stałe, jak ich nazwa wskazuje, mocowane są w jamie ustnej na stałe, a zatem pacjent nie jest w stanie samodzielnie ich wyjąć. Drugi rodzaj, czyli protezy ruchome, są skonstruowane w taki sposób, aby pacjent mógł je samodzielnie zdjąć i założyć. Tego typu prace protetyczne można podzielić także na całkowite – uzupełniające cały łuk zębowy, czyli przeznaczone dla pacjentów z bezzębiem, oraz na protezy częściowe, uzupełniające kilka zębów.

Protezy szkieletowe
Są to uzupełnienia stosowane w przypadku utraty kilku zębów, posiadające elementy metalowe pokryte akrylem. Konstrukcja protezy utrzymuje się na metalowych klamrach, które obejmują zęby własne pacjenta, dzięki czemu utrzymuje się stabilnie na miejscu.

Protezy dziecięce
Stosowane w przypadku przedwczesnej utraty uzębienia u dzieci w okolicach wieku 2-6 lat. Braki zębowe w tym czasie najczęściej spowodowane są próchnicą lub urazami. Przedwczesna utrata zębów mlecznych może powodować u dziecka wady wymowy (seplenienie) i problemy z funkcją żucia, dlatego należy je uzupełnić.

Protezy akrylowe
Najczęściej stosowane jako uzupełnienie całego łuku zębowego szczęki lub żuchwy. Ze względu na brak podparcia na zębach własnych pacjenta, kwalifikuje się ją jako protezę osiadającą. Cała powierzchnia takiej protezy przenosi obciążenia zgryzowe na powierzchnię śluzówki na której spoczywa.

Zalety protez zębowych

Największym plusem protez zębowych jest ich szybkość wykonania. W porównaniu do implantów ten sposób przywrócenia estetyki i funkcjonalności uzębienia jest dużo szybszy i mniej skomplikowany, gdyż leczenie implantologiczne trwa czasem nawet ponad pół roku. Znaczącą zaletą są także kwestie finansowe. Przykładowo w przypadku kilku braków zębowych most protetyczny będzie znacznie tańszą opcją niż wszczepienie implantów.

Cennik

Konsultacja

150 zł

Uzupełnienie ruchome

Proteza szkieletowa

od 3200 zł

Proteza osiadająca akrylowa częściowa

od 1500 zł

Proteza całkowita (bezzębie)

2200 zł

Proteza natychmiastowa

od 2300 zł

Proteza dziecięca

1000 zł

Proteza akronowa

2500 zł

Szynoproteza

3100 zł

Pacjenci ubezpieczeni (NFZ): proteza częściowa osiadająca akrylowa oraz całkowita bezpłatna (szczegóły podczas badania).

Uzupełnienie stałe

Korona porcelanowa na podbudowie metalowe

od 1700 zł

Korona pełnoceramiczna

2200 zł

Inlay/Onlay porcelanowy

1800 zł

Inlay/Onlay kompozytowy

od 1500 zł

Korona tymczasowa

od 180 zł

Korona kompozytowa CAD/CAM (skanowana)

od 1000 zł

Most porcelanowy (jeden punkt)

od 1700 zł

Wkład koronowo-korzeniowy

od 500 zł

Licówki porcelanowe bez szlifowania

2000 zł
Opinie pacjentów

Dziękujemy za zaufanie

Skontaktuj się

Odezwiemy się do Ciebie

Skontaktuj się ze mną. Skontaktuję się z Tobą w celu
ustalenia terminu konsultacji!

   

  Numer projektu: RPLU.03.07.00-06-0071/20
  Tytuł projektu: „Wzrost konkurencyjności Beauty Dental Clinic Agnieszka Krawczyk”

   

  Celem projektu jest zakup sprzętu i oprogramowania do placówki stomatologicznej. Innowacyjny sprzęt i oprogramowanie CAD/CAM do ortodoncji ma pozwolić na wdrożenie innowacji. Efektem projektu będzie oferowanie nowej usługi.

   

  Planowana wartość projektu: 640 049,98 PLN.
  Wkład Funduszy Europejskich: 448 034,98 PLN.