Periodontologia
Stomatologia zajmuje się nie tylko zdrowiem zębów, ale także tkanek które je otaczają, nazywanych przyzębiem. Tę dziedzinę leczenia dentystycznego nazywamy periodontologią. Skupia się ona na leczeniu chorób przyzębia. Wśród nich najczęściej spotykane to paradontoza, zapalenie przyzębia lub zapalenie dziąseł. Przyczyną ich występowania jest głównie niewłaściwa higiena jamy ustnej. Leczeniem chorób przyzębia zajmuje się lekarz periodontolog.
Spis treści
- Na czym polega leczenie periodontologiczne?
- Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?
- Choroby przyzębia – objawy
- Zapalenie przyzębia – leczenie
- Kiedy warto udać się do periodontologa?
- Cennik zabiegów
Na czym polega leczenie periodontologiczne?
Przyzębie to otaczające zęby tkanki, czyli: dziąsło, ozębna, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Ich główną rolą jest zabezpieczenie zęba i stabilizowanie go w zębodole. Choroby przyzębia dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Leczenie periodontologiczne przebiega w trzech podstawowych fazach.
- Faza higienizacyjna, w której wykonujemy zabiegi higienizacji, czyli skaling, piaskowanie i fluoryzację. Pierwsze dwa oczyszczają zęby z płytki nazębnej i kamienia, a trzeci odpowiada za wzmocnienie szkliwa.
- Terapia zgryzu i leczenie protetyczne, a jeśli wymaga tego dany przypadek – wykonywanie zabiegu mikrochirurgii periodontologicznej.
- Zapobieganie nawrotom chorób przyzębia – naszych pacjentów uczymy, jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej i dieta oraz zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych (co najmniej raz na pół roku).
Jakie zabiegi wykonuje periodontolog?
W Beauty Dental Clinic wykonujemy szereg zabiegów z zakresu periodontologii, takich jak płukanie kieszonek dziąsłowych z wykorzystaniem leku, kiretaże (otwarty i zamknięty) i aplikacje leków stomatologicznych bezpośrednio na zmiany błony śluzowej jamy ustnej. Korzystamy także z zaawansowanych metod leczenia przyzębia, takich jak plastyka dziąsła oraz regeneracja kości poprzez zastosowanie preparatu kościotwórczego. W celu przyspieszenia gojenia się oraz regeneracji przyzębia i dziąseł stosujemy fibrynę bogatopłytkową.
Ponadto nasi specjaliści zajmują się leczeniem zapalenia tkanek wokół implantu, zwanego periimplantitis. W tym celu w naszej klinice stosujemy terapię vectorową. Jest to nowatorski sposób usuwania bakterii z powierzchni korzeni zębów oraz z kieszeni dziąsłowych. Zabieg jest w pełni bezbolesny i niesamowicie skuteczny. Polega na wykorzystaniu ultradźwięków oraz zawiesiny fluidu i hydroksyapatytu. Połączenie ich mocy odbudowuje szkliwo i zamyka kanaliki zębinowe, znosi też nadwrażliwość. Dodatkowo powierzchnia zębów zostaje dokładnie wypolerowana i rozjaśniona.
Wczesne wykrycie periimplantitis jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala uchronić implant przed odrzuceniem.
Przyczyny chorób przyzębia:
- niewłaściwa higiena jamy ustnej – nieprecyzyjna i nieregularna,
- czynniki genetyczne,
- nałóg palenia tytoniu,
- cukrzyca i choroby ogólnoustrojowe,
- wady zgryzu,
- bruksizm.
Choroby przyzębia – objawy
Regularna i precyzyjna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych dziąseł i przyzębia. W innym przypadku, już po 24-48 godzinach zalegania płytki nazębnej, rozwija się lekki stan zapalny dziąsła brzeżnego. Jednym z jego pierwszych symptomów jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania zębów. Pozostałe objawy to:
- obrzęk, zaczerwienienie i bolesność dziąseł,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- ruchomość zębów,
- coraz większe odsłanianie się szyjek zębowych oraz ich wzrastająca nadwrażliwość.
Zapalenie przyzębia – leczenie
Kiretaż jest jedną z głównych metod leczenia chorób przyzębia. Polega na oczyszczaniu kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego. Kieszonki to szczeliny, które pojawiają się w okolicy szyjki zęba pomiędzy zębem a dziąsłem. Gromadzi się w nich kamień nazębny, resztki pokarmowe i osad bakteryjny. W zależności od tego, jak głębokie są kieszonki przyzębne, przeprowadzamy dwa rodzaje zabiegu.
Kiretaż otwarty – polega na oczyszczeniu korzeni w przypadku bardzo głębokich kieszeni, a dokładnie gdy ich głębokość przekracza 5 mm. Zabieg wymaga nacięcia i odsunięcia dziąsła oraz powierzchni korzeni. Wykonywany jest w znieczuleniu, dlatego jest zupełnie bezbolesny. Następnie lekarz oczyszcza kieszonki przyzębne z kamienia nazębnego, a powierzchnię korzenia wygładza. Na koniec odsłonięte dziąsła delikatnie zaszywa. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że stan jest zaawansowany i doszło do ubytków kostnych, uzupełnia je przy pomocy materiału kościozastępczego.
Kiretaż zamknięty – polega na oczyszczeniu korzenia zęba bez rozcinania dziąseł. Zabieg ten wykonujemy w sytuacji, gdy kieszonki przyzębne nie przekraczają 5 mm. Polega na odchyleniu błony śluzowej i oczyszczeniu odsłoniętej powierzchni korzenia za pomocą specjalnego narzędzia nazywanego kiretą. Po kiretażu zamkniętym kieszonka staje się płytsza. Ten zabieg również przeprowadzany jest pod znieczuleniem.
Kiretaż wykonujemy z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu podczas trwania zabiegu. Po jego zakończeniu dziąsła mogą być chwilowo zaczerwienione i obrzęknięte, a pacjent może odczuwać ich przejściową bolesność.
Zapalenie przyzębia prowadzi do recesji dziąseł, które w zaawansowanym stadium powodują utratę zębów. Leczenie polega na pokryciu recesji dziąsła przeszczepem z własnej tkanki pacjenta (np. z podniebienia). Efektem zabiegu jest widoczna poprawa kondycji dziąseł, a przede wszystkim zasłonięcie odkrytych wcześniej szyjek zębowych.
Kiedy warto udać się do periodontologa?
Jeżeli zauważasz u siebie wyżej wymienione objawy choroby, twoje dziąsła są często obrzęknięte, zaczerwienione, odczuwasz ból w trakcie jedzenia lub krew podczas codziennej higieny jamy ustnej – koniecznie udaj się na konsultację do lekarza periodontologa.
Cennik
Konsultacja
Płukanie kieszeni (aplikacja leku)
Kiretaż zamknięty
Pędzlowanie zmian na błonie śluzowe (jedna wizyta)
Plastyka dziąsła (laserowa)-1 ząb-zęby przednie
Użycie lasera diodowego (miejsce)