RTG zębów

RTG zębów

Diagnostyka to kluczowa część procesu leczenia stomatologicznego. W jej ramach wykonujemy zdjęcie RTG zęba oraz całej jamy ustnej. Dzięki tego typu zdjęciom lekarz może dokładnie sprawdzić stan uzębienia – nie tylko w części widocznej naddziąsłowej, ale również tam, gdzie nie sięga jego oko. Obrazowanie RTG wykonujemy także w trakcie i na końcu leczenia, ponieważ pozwala ono ocenić jego skuteczność. Do najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych należy: pantomogram, RTG punktowe, tomografia komputerowa CBCT i zdjęcia wykonane kamerą wewnątrzustną.

rtg zębów lublin

Jak wygląda badanie RTG zęba?

Badania diagnostyczne są bezbolesne. Wykonujemy je przy użyciu nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń. W trosce o oszczędność czasu pacjentów, stworzyliśmy w naszej klinice własną pracownię RTG. Zdjęcia RTG zębów dzielimy na:

  • zewnątrzustne – w ich trakcie lampa i detektor znajdują się na zewnątrz. Przed wykonaniem tego typu zdjęć RTG pacjent zakłada fartuch z gumy ołowianej, który spełnia funkcję ochronną. W ten sposób wykonujemy RTG pantomograficzne i tomograficzne 3D.
  • wewnątrzustne – wykonywane poprzez umieszczenie w jamie ustnej pacjenta niewielkiego detektora. Do tych zdjęć również zakładany jest fartuch ołowiany. Wyglądają tak badania punktowe i skrzydłowo-zgryzowe.

W Beauty Dental Clinic korzystamy także z kamery wewnątrzustnej Diagnocam i Advance Cam, które pozwalają ocenić stan jamy ustnej pacjenta. Ich użycie jest szczególnie pomocne w diagnostyce próchnicy na powierzchniach zgryzowych i stycznych oraz wokół wypełnień, jak również patologicznych pęknięć szkliwa. Badanie tego typu korzysta ze światła laserowego, czyli nowoczesnej metody DIFOTI.

Po co robi się RTG zębów?

RTG zębów wykonujemy przede wszystkim w celu sprawdzenia stanu zębów oraz postępu i efektów leczenia. Rentgen zębów pozwala zobrazować i przeanalizować stan zębów oraz ich szczegółową budowę. Zdjęcia tego typu pomagają w diagnozowaniu stanów zapalnych, infekcji próchnicowych oraz chorób przyzębia. Praktycznie wykonujemy je w niemal każdym procesie leczenia stomatologicznego.

Rtg pantomograficzne – wskazania do rentgenu zębów

Zdjęcie pantomograficzne dostarcza obraz zębów szczęki i żuchwy oraz otaczających ich tkanek. Jest często wykonywanym badaniem, które zaleca się w przypadku:

  • przygotowywania planu leczenia,
  • urazu lub bólu zębów o niejasnym podłożu,
  • przypuszczeń pojawienia się zmian nowotworowych,
  • ekstrakcji ósemek,
  • przed założeniem aparatu ortodontycznego,
  • aby ocenić efektywność i postępy leczenia.

Prześwietlenie zębów – jak się przygotować?

Prześwietlenie zębów nie wymaga większych przygotowań. Na czas wykonania niektórych badań możemy poprosić pacjenta o zdjęcie kolczyków, spinek, łańcuszków i innych tego typu ozdób, ponieważ może to wpłynąć na jakość uzyskanych obrazów. Innym niekorzystnym czynnikiem mogą być protezy zębowe z metalowymi elementami. Jeśli pacjent posiada takie uzupełnienie, należy to zgłosić lekarzowi jeszcze zanim wykonamy badanie RTG. Podobnie jest ze stałymi aparatami ortodontycznymi, ale w tym wypadku lekarz sam zauważy ich posiadanie i nie będzie zaskoczony widząc aparat na radiogramie.

Mimo iż wykorzystywana dawka promieniowania rentgenowskiego w naszej klinice jest niewielka, nie zaleca się wykonywania zdjęć RTG kobietom w ciąży – zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeśli nie ma do tego szczególnych wskazań, wykonanie RTG zwykle odracza się do 13. tygodnia ciąży lub do jej końca.

Cennik

Pantomogram

130 zł

Zdjęcie teleboczne

200 zł

Zdjęcie zębowe

70 zł

Pantomogram + teleboczne

300 zł

CBCT (3D) nowość

400 zł
Opinie pacjentów

Dziękujemy za zaufanie

Skontaktuj się

Odezwiemy się do Ciebie

Skontaktuj się ze mną. Skontaktuję się z Tobą w celu
ustalenia terminu konsultacji!

     

    Numer projektu: RPLU.03.07.00-06-0071/20
    Tytuł projektu: „Wzrost konkurencyjności Beauty Dental Clinic Agnieszka Krawczyk”

     

    Celem projektu jest zakup sprzętu i oprogramowania do placówki stomatologicznej. Innowacyjny sprzęt i oprogramowanie CAD/CAM do ortodoncji ma pozwolić na wdrożenie innowacji. Efektem projektu będzie oferowanie nowej usługi.

     

    Planowana wartość projektu: 640 049,98 PLN.
    Wkład Funduszy Europejskich: 448 034,98 PLN.