Sedacja wziewna – leczenie gazem rozweselającym
Sedacja wziewna to bezpieczna forma znieczulenia, w którym wykorzystujemy podtlenek azotu nazywany gazem rozweselającym. Stosujemy ją najczęściej u dzieci lub u pacjentów cierpiących na dentofobię, czyli lęk przed leczeniem u stomatologa. Jej podanie skutkuje złagodzeniem strachu przed leczeniem, przynosi uspokojenie i odprężenie. Dzieje się tak na skutek obniżenia aktywności układu nerwowego.
Na czym polega sedacja wziewna?
Sedacja wziewna polega na podaniu mieszanki podtlenku azotu i tlenu przez specjalną maseczkę nosową. Na początku aplikujemy przez nią pacjentowi sam tlen. Po kilku chwilach, kiedy przyzwyczai się do takiego oddychania, ustawiamy przepływ gazu, stopniowo zwiększając jego dawkę. Zabieg rozpoczynamy w momencie, gdy pacjent znajduje się w stanie sedacji – czyli wyciszenia i rozluźnienia. Po zakończeniu leczenia stomatolog podaje pacjentowi przez kilka minut czysty tlen medyczny, co przyspiesza proces usuwania skutków znieczulenia gazem rozweselającym.
Warto podkreślić, że pacjent w czasie podawania podtlenku azotu jest w stanie pełnej świadomości. Tego rodzaju znieczulenie pozwala na częściowe zniesienie czucia bólu, ale lekarz nadal może mieć kontakt z pacjentem.
Dwie godziny przed sedacją należy powstrzymać się od spożywania płynów i posiłków. Górne drogi oddechowe Pacjenta powinny być również drożne.
Zalety sedacji wziewnej:
- ułatwia wykonanie zabiegu – pacjent jest spokojny, ale nadal świadomy,
- pozwala na częściowe zniesienie czucia bólu,
- daje możliwość kontrolowania dawki leku – lekarz może dzięki temu pogłębić lub spłycić stan odprężenia pacjenta,
- jest bezinwazyjna i bezbolesna bez potrzeby wkłuwania igły,
- jest w pełni bezpieczna.
Przeciwwskazania do sedacji wziewnej:
- katar
- przerośnięte migdałki
- I trymestr ciąży
- ciężkie choroby płuc
- stwardnienie rozsiane
- porfiria
- miastenia
- alkoholizm
- choroby psychiczne
Cennik
Maseczka wielorazowa
Zabieg sedacji podtlenkiem azotu ( gaz rozweselacjący)