Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca, nazywana także pedodoncją, to dziedzina zajmująca się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób zębów i jamy ustnej dzieci i młodzieży. W naszej klinice leczeniem zębów najmłodszych zajmuje się zawsze lekarz pedodonta, który posiada właściwe podejście do dzieci, łącząc w swoim zawodzie umiejętności dentysty i pedagoga. Poza tym w przypadku leczenia zębów mlecznych naszych małych pacjentów stosuje się nieco inne metody leczenia, gdyż różnią się one w swojej budowie od zębów stałych.

stomatolog dziecięcy lublin

Stomatolog dziecięcy – czym się zajmuje?

Stomatolog dziecięcy zajmuje się kompleksową opieką stomatologiczną najmłodszych pacjentów. Dotyczy to zarówno dzieci w początkowej fazie rozwoju zębów, a także młodzieży do 18 roku życia. Ma zatem doświadczenie w leczeniu zębów zarówno mlecznych, jak i stałych.

Wszystkich rodziców zachęcamy – wizyta dziecka u specjalisty z zakresu stomatologii dziecięcej może być dla dziecka ciekawą przygodą a nie stresującym doświadczeniem. W naszej klinice wiemy co zrobić aby każdy mały pacjent wychodził z gabinetu uśmiechnięty, a nie przerażony.

W ramach stomatologii dziecięcej pedodonta wykonuje:

 • leczenie zachowawcze zębów mlecznych i stałych – możemy w nich użyć kolorowych wypełnień, które zawsze przyciągają uwagę dziecka,
 • lapisowanie zębów mlecznych,
 • lakierowanie zębów stałych i mlecznych – zabieg nazywany inaczej fluoryzacją,
 • ekstrakcja zęba mlecznego – wykonujemy ją jedynie w ostateczności,
 • leczenie kanałowe,
 • leczenie ortodontyczne,
 • lakowanie zębów stałych,
 • instruktaż higieny jamy ustnej.

Lakowanie zębów u dzieci
Wykonywany w ramach profilaktyki stomatologicznej. Polega na zastosowaniu specjalnego laku do wypełnienia i uszczelnienia zagłębień i bruzd w powierzchniach żujących zębów mlecznych i stałych. Zmniejsza to ryzyko rozwoju próchnicy, gdyż lak zabezpiecza te przestrzenie przed gromadzeniem się w nich resztek pokarmu, a co za tym idzie – bakterii. Najczęściej lakujemy zęby trzonowe i przedtrzonowe, do których dziecku najtrudniej jest dotrzeć szczoteczką, przez co higiena jamy ustnej w tym obszarze bywa zaniedbana.

Instruktaż higieny jamy ustnej
Tego typu edukacja przeprowadzana jest przez higienistki stomatologiczne. Wbrew pozorom wielu pacjentów nie wie, jaka powinna przebiegać prawidłowa higiena jamy ustnej. Podczas instruktażu pomagamy dobrać właściwą szczoteczkę i pastę do zębów pacjenta, a także uczymy najbardziej efektywnych i zdrowych dla naszych dziąseł technik szczotkowania zębów. Prawidłowa higiena jamy ustnej w domu to połowa sukcesu w walce z próchnicą.

Czemu służą wizyty adaptacyjne?

Pierwszy kontakt dziecka z dentystą powinien mieć miejsce na wizycie adaptacyjnej. Czym jest wizyta adaptacyjna?

Jest to wizyta pozwalająca dziecku oswoić się z gabinetem i osobą stomatologa dziecięcego. Taki pierwszy, pozytywny, a nawet zabawny kontakt z lekarzem sprawi, że nasze dziecko nie będzie postrzegało kolejnej wizyty jako nieprzyjemnego obowiązku.

Mały pacjent ma czas na poznanie lekarza, „oswojenie się” z fotelem dentystycznym i wyposażeniem gabinetu, a za swoją dzielna postawę otrzymuje ciekawe upominki. Nic tylko wrócić tu ponownie!

Stomatolog dziecięcy – kiedy zgłosić się na wizytę?

Pierwsza wizyta z maluchem w gabinecie stomatologii dziecięcej może mieć miejsce już w okresie wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych.

Lekarz może doradzić rodzicom, jak się zajmować ich wczesną pielęgnacją. Kolejna wizyta powinna mieć miejsce około 3. roku życia. Regularne odwiedzanie stomatologa dziecięcego radzimy rozpocząć od wspomnianej wizyty adaptacyjnej.

Cennik

Wizyta adaptacyjna

100 zł

Krótka wizyta

50 zł

Wypełnienie zęba mlecznego

od 250 zł

Opracowanie zęba bezwiertłowe (abrazja) dopłata NOWOŚĆ

150 zł

Lakowanie zęba stałego

170 zł

Lakierowanie cały łuk (Fluoro Dose, Duraphat)

80 zł

Lakierowanie cały łuk (Fluor Protector )

150 zł

Lapisowanie /lapisowanie bezbarwne - 1 wizyta

od 100 zł

Leczenie kanałowe

od 350 zł

Usunięcie zęba mlecznego + znieczulenie

od 150 zł

Ozonoterapia – leczenie próchnicy u dzieci (łuk)

170 zł

Ozonoterapia – leczenie próchnicy u dzieci (ząb)

100 zł
Opinie pacjentów

Dziękujemy za zaufanie

Skontaktuj się

Odezwiemy się do Ciebie

Skontaktuj się ze mną. Skontaktuję się z Tobą w celu
ustalenia terminu konsultacji!

   

  Numer projektu: RPLU.03.07.00-06-0071/20
  Tytuł projektu: „Wzrost konkurencyjności Beauty Dental Clinic Agnieszka Krawczyk”

   

  Celem projektu jest zakup sprzętu i oprogramowania do placówki stomatologicznej. Innowacyjny sprzęt i oprogramowanie CAD/CAM do ortodoncji ma pozwolić na wdrożenie innowacji. Efektem projektu będzie oferowanie nowej usługi.

   

  Planowana wartość projektu: 640 049,98 PLN.
  Wkład Funduszy Europejskich: 448 034,98 PLN.