Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowościami w ułożeniu zębów. W naszej klinice w jej ramach oferujemy różnego typu aparaty ortodontyczne. Nasi pacjenci mogą mieć pewność, że ich leczenie ortodontyczne będzie prowadził wyspecjalizowany ortodonta, a efektem leczenia będzie zawsze piękny i harmonijny uśmiech.

Czym zajmuje się ortodonta?

Lekarz ortodonta zajmuje się leczeniem ortodontycznym dzieci i osób dorosłych. Najczęściej dotyczy ono otwartych lub głębokich wad zgryzu, przodozgryzów, tyłozgryzów, stłoczenia zębów, zgryzów krzyżowych lub szpar międzyzębowych (np. diastemy).

Ortodonta wykonuje także badania, dzięki którym monitoruje rozwój narządu żucia u najmłodszych pacjentów oraz przeciwdziała powstawaniu ewentualnych nieprawidłowości w obszarze jamy ustnej. Z tego względów zachęcamy rodziców, aby przychodzili z dzieckiem na regularne wizyty kontrolne, szczególnie podczas procesu wyrzynania się zębów oraz po nim. Interwencja ortodonty pozwala zapobiec wszelkim patologiom zgryzu w ich początkowej fazie, dzięki czemu dziecko w przyszłości nie będzie musiało przechodzić skomplikowanego i długiego leczenia ortodontycznego.

Praca ortodonty to zatem nie tylko leczenie wad zgryzu, ale także ich profilaktyka, która obejmuje np. edukację w zakresie eliminacji złych nawyków oraz pozostałych przyczyn rozwoju problemów z tego obszaru.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne można podzielić na kilka kroków. Pierwszym jest konsultacja ortodontyczna i precyzyjna diagnostyka. Badania diagnostyczne to przede wszystkim pantomogram i zdjęcie cefalometryczne – skupiają się one na sprawdzeniu stanu uzębienia i rozpoznaniu nieprawidłowości zębowych. Na tym etapie pobieramy także wycisk do gipsowych modeli. W tym celu używamy skanera wewnątrzustnego, który sprawia, że badanie jest bardzo szybkie, dokładne i komfortowe dla pacjenta.

Kolejnym krokiem leczenia ortodontycznego jest zaopatrzenia pacjenta w gotowy aparat ortodontyczny – ruchomy lub stały. Przed założeniem aparatu stałego zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone (zabiegi higienizacji) i wyleczone ze wszelkich zmian próchnicowych oraz stanów zapalnych. Po założeniu aparatu przeprowadzamy instruktaż higieny jamy ustnej, gdyż od tego momentu pacjent powinien szczególnie dbać o zdrowie zębów.

Po założeniu aparatu pacjent powinien zgłaszać się na regularne wizyty kontrolne. Podczas ich trwania lekarz analizuje postępy leczenia i aktywuje aparat. Czas leczenia z zastosowaniem aparatu ortodontycznego wynosi zazwyczaj od 2 do 3 lat. Po jego zakończeniu lekarz zdejmuje aparat, ale to nie koniec wizyt u ortodonty.
W tym momencie przechodzimy do ostatniego kroku – procesu stabilizacji uzyskanych efektów, czyli tzw. fazy retencji. Pacjent otrzymuje od nas retainery, a wizyty kontrolne odbywają się raz na pół roku.

Zalety leczenia ortodontycznego
Główną zaletą leczenia ortodontycznego jest zdrowy i piękny uśmiech. Usunięcie wady zgryzu prowadzi do poprawy wymowy, czynności narządu żucia, zapobiega rozwojowi zaburzeń stawu skroniowo – żuchwowego, a nawet minimalizuje ryzyko rozwoju ubytków próchnicowych, ponieważ prawidłowe ułożenie zębów ułatwia precyzyjne ich czyszczenie. Efektem leczenia ortodontycznego jest także lepsze samopoczucie i wyższa samoocena.

Kiedy stosuje się stały aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny zakłada się na zęby stałe, a dokładnie po ukończonym rozwoju korzeni zębów stałych. W przypadku dzieci stosujemy aparaty ortodontyczne ruchome.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?
Aparaty ortodontyczne zakładamy zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. W pierwszym przypadku leczenie przeprowadzamy z wykorzystaniem aparatu ruchomego. U pacjentów dorosłych natomiast stosujemy aparaty stałe. Niekiedy aparat stały zakładamy także u młodzieży, ale tylko wtedy, gdy proces rozwoju ich zębów został już zakończony.

Cennik

Pierwsza wizyta - konsultacja

bezpłatnie

Wyciski ortodontyczne i wykonanie modeli diagnostycznych

220 zł

Zaplanowanie i przedstawienie planu leczenia

170 zł

Aparaty stałe

Zamki metalowe ( 1 łuk)

2450 zł
wizyty kontrolne co 4 tyg
od 240 zł

Zamki kosmetyczne ( 1 łuk)

od 3050 zł
wizyty kontrolne co 4 tyg
od 270 zł

Zamki metalowe Damon Q (samoligaturujęce) - 1 łuk- krótsze leczenie

3550 zł

Zamki Damon Clear kosmetyczny ( 1 łuk)

4250 zł
wizyty kontrolne co 8 tyg
od 350 zł

System ORTHERO

od 5500 zł

Aparaty retencyjne

Zdjęcie aparatu + 4 retencje ( 2 stałe + 2 zdejmowane)

1750 zł

Wizyta z aparatem retencyjnym

od 170 zł

Retencja stała ( 1 łuk))

520 zł

Retencja zdejmowana termoformowalna 1 sztuka

570 zł

Aparaty zdejmowane

Płytka Schwartza

1050 zł

Dwie płytki

1950 zł

Aparat zdejmowany blokowy

1320 zł

Wizyta kontrolna (co 4-6 tyg.)

220 zł

Treiner

520 zł

Leczenie nakładkami Clear Aligner

Set-up

Leczenie jednego łuku zębowego (jeden komplet nakładek)

Leczenie dwóch łuków zębowych (dwa komplety nakładek)

Opinie pacjentów

Dziękujemy za zaufanie

Skontaktuj się

Odezwiemy się do Ciebie

Skontaktuj się ze mną. Skontaktuję się z Tobą w celu
ustalenia terminu konsultacji!

   

  Numer projektu: RPLU.03.07.00-06-0071/20
  Tytuł projektu: „Wzrost konkurencyjności Beauty Dental Clinic Agnieszka Krawczyk”

   

  Celem projektu jest zakup sprzętu i oprogramowania do placówki stomatologicznej. Innowacyjny sprzęt i oprogramowanie CAD/CAM do ortodoncji ma pozwolić na wdrożenie innowacji. Efektem projektu będzie oferowanie nowej usługi.

   

  Planowana wartość projektu: 640 049,98 PLN.
  Wkład Funduszy Europejskich: 448 034,98 PLN.