Stomatologia zachowawcza
Głównym „tematem” stomatologii zachowawczej jest próchnica. Zaawansowane stadium tej choroby prowadzi do obumarcia miazgi, co powoduje konieczność leczenia kanałowego, a nawet usunięcia zęba. Z tego powodu naszych pacjentów zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych – co najmniej raz na pół roku. Dzięki regularnym zabiegom profilaktycznym można cieszyć się długo nienagannym, zdrowym i pięknym uśmiechem. A jeśli nawet lekarz zauważy pierwsze zmiany próchnicowe, może podjąć bezbolesne i nieinwazyjne leczenie. Stomatologia zachowawcza kieruje się bowiem hipokratesową zasadą: „lepiej jest zapobiegać niż leczyć”.
Spis treści
- Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
- Leczenie próchnicy
- Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?
- Cennik zabiegów
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. W jej zakresie wykonujemy:
- regularne badania kontrolne (przegląd zębów, zdjęcia rtg),
- stomatologia prewencyjna, czyli profesjonalne oczyszczanie zębów poprzez usunięcie kamienia nazębnego i płytki nazębnej – wykonujemy w tym zakresie skaling z piaskowaniem zębów, polerowanie i fluoryzację (inaczej lakierowanie),
- instruktaż higieny jamy ustnej w celu skorygowania nieprawidłowych nawyków w pielęgnacji zębów i jamy ustnej,
- znoszenie nadwrażliwości,
- leczenie zmian próchnicowych z wykorzystaniem wysokiej klasy materiałów światłoutwardzalnych z domieszką porcelany,
- odbudowa zachowawcza zębów,
- odbudowa z podniesieniem wysokości zwarcia,
- leczenie problemu rozchwianych zębów poprzez unieruchomienie ich taśmą z włókna szklanego,
- leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe – jest jednym z działów stomatologii zachowawczej,
- laseroterapia – stomatologia zachowawcza korzysta zwłaszcza z jego właściwości biostymulacyjnych i sterylizacyjnych,
- ozonoterapia – ozon wykorzystywany jest w leczeniu trudnych przypadków endodontycznych, posiada także właściwości dezynfekujące.
Leczenie próchnicy
Pierwszymi objawami rozwoju próchnicy jest wrażliwość zęba na ciepło i zimno oraz słodki i kwaśny smak. Rozwojowi zmian próchnicowych towarzyszą także zauważalne na zębach, niewielkie, białe plamki, przykry zapach z ust, krwawienie dziąseł oraz tkliwość chorego zęba na dotyk, np. podczas szczotkowania. Osoby, które odczuwają takie objawy, powinny jak najszybciej udać się do stomatologa. Pierwsze oznaki próchnicy można wyleczyć w sposób praktycznie bezbolesny i nieinwazyjny. Wykonujemy wtedy zabieg remineralizacji szkliwa, który polega na nałożeniu na zęby specjalnego preparatu o dużej zawartości fluoru.
W przypadku, gdy na powierzchni zębów pojawią się ubytki próchnicze, wykonujemy tzw. borowanie i wypełnienie wysokiej jakości materiałem kompozytowym. Jeśli jednak pacjent zwleka z leczeniem, infekcja może przedostać się do miazgi zęba, a wtedy niezbędne jest leczenie kanałowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, nasi lekarze są w stanie wyleczyć większość zębów.
Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?
Główną przyczyną rozwoju próchnicy są zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej i nieregularność w zgłaszaniu się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Z tego względu pierwszy krokiem w zapobieganiu chorobie powinna być zmiana tych postaw. Ponadto należy pomyśleć także o właściwej diecie – bogatej w witaminy i minerały wpływające pozytywnie na zdrowie zębów. Zachęcamy natomiast do wykluczenia z niej produktów bogatych w cukry, które są pożywką dla bakterii próchnicotwórczych.
Diagnostyka próchnicy światłem laserowym
W diagnostyce próchnicy korzystamy z nowoczesnego urządzenia laserowego. Po oświetleniu nim zębów, w tkankach zmienionych próchnicowo zachodzi zjawisko fluorescencji. Światło lasera pozwala szybko rozpoznać próchnicę, zanim jeszcze pojawi się ubytek.
Cennik
Znieczulenie miejscowe
Znieczulenie komputerowe THE WAND
Wypełnienie kompozytowe
Opatrunek
Szynowanie unieruchamiające rozchwianych zębów za pomocą taśmy z włókna szklanego
jedna przestrzeń międzyzębowa
Znoszenie nadwrażliwości ( za każdy ząb)
Badanie żywotności